Лятното слънце рязко напусна небето, почивките свършиха, а ниските температури и продължителните дъждове безапелационно отбелязват началото на есента. Наред с новия учебен и работен сезон се задават и предизвикателства към здравето – настинки, вируси, стрес, реакции към сухия въздух от отоплението, влажните мъгли и градския смог. Липсата на слънчеви лъчи допълнително влошава положението, тъй като именно от тях си набавяме витамин D, а той е отговорен за отлагането на калций в костите и зъбите, участва в имунната защита и хормоналния баланс.

Но не се паникьосвайте! С правилната нагласа есента ще се превърне от мъгливо подсмърчащо страшилище в златен и сладък сезон, който ще ви зареди със здраве и сили за зимата. Само следвайте петте лесни стъпки на Панацея !

1. Събирайте слънце . В България през всички сезони има доста дни със слънчево греене, а всяка година имаме и т.нар. „циганско лято“. Използвайте всеки възможен момент да сте навън – прекарайте обедната си почивка на пейка в близката градинка, излезте малко по-рано от работа и се разходете сами или с приятели, извеждайте домашните любимци и играйте с децата в парка, прекарайте уикенд в планината. Свежият въздух ще „проветри“ мислите ви, ще дишате по-леко, а уловените слънчеви лъчи ще ви осигурят важния витамин D, ще подпомогнат имунната система и ще прогонят депресивните настроения.

 2. Раздвижете се . Двигателните упражнения играят основна роля за здравето, метаболизма и самочувствието. Тялото, което е във форма, се справя по-добре с атаките на вируси и бактерии, усвоява по-добре енергията и микроелементите от храната, по-трудно се поддава на напълняване, умора и нервно-психични нарушения. Ако имате любим спорт, няма нужда ние да ви казваме какво да правите. Но дори да не сте спортна натура, намерете време (два-три пъти седмично по 30-90 минути е достатъчно) за някакъв вид тренировка. Ако тя ви е приятна, шансовете са по-големи да проявите постоянство. Изпробвайте различни методи и изберете този или тези, които ви допадат: упражнения в зала или у дома, плуване, йога, бойни изкуства или танци с любима музика, тичане в парка или дори просто енергична разходка – важното е да се накарате да започнете, да усетите положителния ефект и да продължите. Много скоро движението ще стане част от живота ви и силно ще ви липсва, ако пропуснете. Добър трик против отказване е да си намерите „другарче“ – приятел или приятелка, с която да се „подбутвате“ взаимно и да превърнете тренировките в забавление.

3. Ценете съня . За да се бори със стреса и патогените, организмът трябва да е отпочинал, а това няма как да се случи без достатъчно сън. В съвременния начин на живот дори малките деца страдат от недоспиване, а при възрастните, особено ако са родители, състоянието е хронично и има сериозни последици върху здравето. Недостатъчният сън се отразява зле на имунитета, на обмяната на веществата, на хормоналния баланс и психичното състояние. Всеки човек има различна нужда от сън – между 6 и 9 часа нощем за възрастните и 9-14 часа за децата в зависимост от възрастта. И въпреки това данните сочат, че почти всички си недоспиват. Знаем, че имате много работа, но за да я вършите добре, наистина е важно да се наспите.

Прегледайте критично дневния си режим и намерете няколко късчета от по 20-30 минути или дори час, които бихте могли да преориентирате към нощния сън. Гладенето, подреждането или телевизионното предаване няма да избягат, оставете ги настрана в името на здравето си. За по-лесно заспиване и по-спокоен сън избягвайте излагането на лъчение от екрани 2-3 часа преди лягане. Да, точно така – телевизорът трябва да е извън спалнята, а компютърът и смартфонът да се оставят настрана още преди вечеря. Трудно е, да – това показва колко са пристрастяващи тези устройства. Затъмнете прозорците с плътни завеси или щори, особено ако живеете в шумен град. Не прекалявайте с отоплението на спалнята, нито с тежка храна и алкохолни напитки вечер – макар да се унасяте от тежестта в стомаха и топлината, самото качество на съня се нарушава. Опитайте да наваксате своя „сънен дълг“ с тези промени за една седмица и вижте как ще се чувствате след това. Може би ще получите такъв прилив на енергия, че ще успявате да свършите всичката си работа по-бързо и пак да си легнете навреме!

 4. Хранете се правилно . Неслучайно есента изобилства от плодове и зеленчуци, това е сезонът на прибирането на реколтата и зареждането за зимата. Пресните храни в градините и на пазара са наситени с витамини, минерали и фибри – възползвайте се! Застудяването и намаляването на слънчевата светлина ви карат да търсите сладки и висококалорични храни. Не се поддавайте на шарените опаковки и рафинираната захар, а се насладете на сочните смокини, ябълки, круши, грозде, сливи – освен фруктоза, те съдържат и множество полезни вещества, които ще стимулират имунитета и ще ви дадат енергия. Същото важи и за пресните салати от зеле, моркови, ряпа, зеленолистни, все още има краставици и домати, и не можем да пропуснем вездесъщите за сезона печени чушки и патладжани. Сгряващ ефект в студените дни имат сезонните супи: от тиква, от спанак, от домати, от зеле, броколи, карфиол, от кореноплодни като целина, червено цвекло , сладки картофи… Обогатете ги с ароматите на билки като розмарин, босилек , салвия , риган, чубрица, и подправки като куркума, индийско орехче, кориандър , кимион, джинджифил, канела. Добавете качествени мазнини като зехтин, ленено масло, шарлан, краве масло, а за готвене използвайте устойчиви на високи температури масла: оризово, кокосово, пречистено краве масло (гхи) и пречистена животинска мас. С въображение и малко ровене из готварски книги и сайтове можете да хапвате различна супа всеки ден и да изпитате ползите на природното богатство в златната есен.

5. Подкрепете организма . За да не се поддадете на студа, стреса и дебнещите болести, осигурете подкрепа на имунната система с природни средства. Котешки нокът и спирулина стимулират защитните сили на организма и са подходящи за ударна употреба в рисковия сезон. В битката с вирусите и грипа помага билката бял равнец , а сладък пелин се бори с паразити , гъбички и бактерии. Комбинацията от седем билки за имунната система е с доказани качества и достатъчно деликатна за дълготрайна употреба.

С малки промени в начина на живот можете да постигнете значителни ползи за здравето си. Опитайте и превърнете есента в приятен и оптимистичен сезон. Преживейте го с радост и усмивка!

Автор на текста: Милослава Савова – текстът е написан за Панацея – регистрирана търговска марка пред Патентно Ведомство на Р. България. Текстът е под закрила на Закона за авторското право и сродните му права, като при всяко негово копиране следва да става с цитиране на оригиналния източник и автор.