От Милослава Савова

Пролетта дойде и раззеленяването е видимо както в природата и градските паркове, така и на масата. Добавете вкус и свежест в ястията си с нежните листа на киселеца, лапада, спанака, цвеклото, които тъкмо сега са най-млади, сочни и пълни с витамини.

При съставянето на пролетното меню не пренебрегвайте копривата.

Изправените й, заострени като корона листа увенчават статуса й на царица на пролетта. Тя е пълна с ценни вещества, които я превръщат в лековита билка , прилага се вътрешно и външно. Помага при ревматизъм, сърцебиене, диабет , световъртеж, главоболие, епилепсия, хистерия, кашлица, задух, задържане на вода, жълтеница, алергии, заболявания на простатата, маточни кръвотечения, предменструален синдром, анемия, прекомерна менструация, хемороиди, артрит, ревматизъм, екзема, пърхот и косопад, за повишаване на имунния отговор на организма , и това са само някои от нейните приложения.

По нашите земи копривата е много популярна пролетна храна, и има защо. Тя е нискокалорична и подходяща за диети за отслабване, но пък е пълна с полезни мастни киселини, калций, калий, магнезий, фосфор, каротеноиди, витамин В2, витамин К1 и витамин Е. Тя е сред най-богатите на желязо зеленчуци, а след изтощителната за тялото зима този елемент ни е много необходим. Допълнителен бонус е, че тя съдържа голямо количество витамин С, с чиято помощ желязото се усвоява в организма. Въпреки, че този витамин се разрушава при високи температури, ако сготвите копривата за кратко, достатъчно количество от него ще се запази. Важно за усвояване на желязото е да не консумирате храните, които го съдържат, в комбинация с такива, съдържащи много калций, тъй като двата елемента си пречат взаимно. Т.е. пропуснете киселото мляко в супата и сиренето в кашата от коприва.

 За да приготвите супа, задушете в растителна мазнина измитата и нарязана коприва заедно с накълцана връзка пресен лук и един настърган морков, добавете гореща вода или бульон и шепа зърнени храни. Традиционно се прави с ориз, но става много вкусна и с елда, просо, лимец, а защо не и с булгур или киноа. Подправете със сол, мента или джоджен и доварете, накрая може да сложите малко домати или да застроите с яйце. Сервирайте с резен лимон или лъжица кисело мляко, ако не се интересувате от приема на желязо.

Друго популярно ястие в българската кухня е каша от коприва. В загрято масло запържете брашно, добавете прясно мляко и предварително попарената и накълцана коприва, като бъркате непрекъснато. Накрая натрошете сирене и чукнете няколко яйца, подправете с червен пипер и пресен чесън. Много вкусно става и ако добавите орехи.

 От копривата можете да си направите и кюфтенца, като основата най-често е от варени картофи. В сместа се добавят също яйце, сирене, лук и подправки. Кюфтенцата се оформят с мокри ръце. Препоръчваме ви да ги печете на фурна, а не да ги пържите.

Парливата красавица е подходящ спътник за всички зърнени храни като ориз, елда, нахут. Препоръчваме да сварите зърната предварително и да ги добавите към леко задушената с пресен лук и джоджен коприва, за по-добро запазване на полезните вещества в нея, вместо да я готвите дълго.

Можете да я добавите в баница и да приготвите с нея всички рецепти за спанак, лапад и киселец. Особено подходяща е по време на пости .

Атрактивно изглеждат в чинията панирани стръкове коприва. Целите стръкчета се измиват и се потапят в панировка от разбити яйца с брашно, подправени със сол и копър (гъстотата трябва да е като на боза). Пържат се в силно загрято олио до зачевяване.

От копривата можете да си направите и салата в комбинация с различни зеленчуци. Само я измийте и я потопете за кратко във вряща вода, за да неутрализирате парещите власинки и да избегнете „козметичната процедура“ за подути устни. Ако все пак държите да я хапвате съвсем сурова, минете я с точилка няколко пъти.

 Брането на коприва не е лесна работа, но чифт дебели ръкавици и дълги ръкави ще спасят ръцете ви. Избирайте младите стръкове със свеж зелен цвят. Въпреки, че копривата расте навсякъде като плевел, ако я вземете от някой строеж в града или край голямо шосе, едва ли ще ви донесе твърде много ползи за здравето. Най-добре планирайте дори полудневен излет извън града, за да се сдобиете с парливото съкровище. Пролетната царица ще ви подари свеж вкус и заряд от здраве, за да започнете сезона с енергия и бодрост.