от Милослава Савова
От днес започват православните Великденски пости – шест седмици на въздържание и смирение за вярващите в очакване на Христовото Възкресение. Въздържание от удоволствия за тялото като изобилна храна, забавления и плътски наслади, но също така и възпитание на духа и ума чрез усърдна молитва, размисъл и стремеж към висшите добродетели.
Различни варианти на пости съществуват във всички световни религии и духовни учения. Мюсюлманите имат месеца Рамадан (Рамазан), през който не слагат нищо в уста от изгрева до залеза на слънцето; юдеите имат няколко паметни дни, свързани с тъжни събития от тяхната история, в които спазват такъв пост от изгрев до залез, сред които е Денят на изкуплението; в индуизма има седмични и месечни постни дни в чест на различни божества или за специални празници, като целта е човекът да се концентрира изцяло върху вярата си, без да се разсейва с храна и други занимания. Традиционните племенни култури и това, което е останало от тях днес (народи в Америките и Австралия, живеещи все още сред природата), също имат практики на въздържане от храна и отделяне от обществото за извисяване на съзнанието или постигане на друга духовна цел. Този факт показва, че всички хора, независимо от вярата и начина на живот, във всички епохи, имат нужда от подобно изпитание за тялото, дисциплиниране на волята и слагане в ред на мислите и чувствата, какъвто е постът.
В съвременния ни начин на живот също има място за моменти на въздържание и смирение, а може би дори още повече имаме нужда от тях. Да забавим темпото, да се издигнем над ежедневието, да прочистим мислите и чувствата си, да дисциплинираме телата си. Великите пости могат да изиграят ролята на едно такова пролетно почистване, ако не ги приемаме като диета и ограничение.
Правилата за хранене през този период са следните: избягват се всички храни от животински произход (месо, риба, яйца, млечни продукти), не се пие алкохол, а в дните на строг пост храната не се готви и не се подправя дори с растителни мазнини. Вино и риба се позволяват на празниците Благовещение, Преображение и Връбница.
За да не лишите организма си от ценни вещества по време на постите, си набавяйте достатъчно плодове и зеленчуци, ядки и семена, пълнозърнести зърнени и бобови храни. Пресните плодове и зеленчуци ще ви осигурят витамини, с които да преборите пролетната умора, както и фибри за подобряване работата на храносмилателната система. Можете да си правите салати или фрешове от моркови, цвекло, ябълки, круши, все още има тиква, ряпа, пащърнак, картофи и сладки картофи, не пренебрегвайте зелето и неговите роднини – броколи, карфиол, модерния напоследък кейл, а вече излизат и зеленолистните – марули, спанак, коприва, киселец, лапад. Зимата е сезонът и на екзотичните плодове, които ще ви заредят с витамин С – киви, грейпфрут, портокал, лимон, ананас, помело… Сушените кайсии, сливи, ябълки, боровинки, стафиди и други сушени плодове ще ви дадат бърза енергия, тъй като в тях плодовата захар е концентрирана. От ядките и семената ще получите енергиен заряд, протеини и ценни мазнини. Хапвайте орехи, бадеми, лешници – най-добре сурови и предварително изкиснати във вода за по-добро усвояване от организма. Има също кашу, бразилски орех, пекан. Добавяйте към закуски и салати сусам, чия, ленено или конопено семе, слънчогледови и тиквени семки, както и полезни растителни масла – зехтин, шарлан, кокосово, авокадово, ленено, оризово олио. Основните протеини и въглехидрати си набавяйте от пълнозърнести бобови и зърнени култури. Постите могат да са повод да обогатите менюто си с необичайни за вас, но вкусни и полезни храни, както и интересни рецепти, по които да ги приготвяте. Освен традиционните за нашата кухня ориз, леща, боб, грах, опитайте нахут, просо, елда, лимец , киноа, булгур – комбинирайте със зеленчуци и подправки и ще се изненадате какво разнообразие крие вегетарианското хранене.
Ако ви е трудно да измислите какво да си приготвяте през пости, ето няколко идеи от нас:
– Ако сте свикнали сутрин да хапвате зърнени закуски с кисело мляко, залейте овесените ядки със сок от ябълка или топла вода, добавете сушени и пресни плодове, малко счукани орехи, лъжичка семена, малко мед – и сте заредени за часове напред. На пазара вече се предлагат лесни за приготвяне люспички (флейкс) от различни култури – ръж, лимец, киноа и т.н. За екзотичен вкус пригответе закуската с кокосово мляко.
– За любителите на сандвичите вариантите са много – лютеница, маслинова паста, песто от босилек и ядки (без сирене), песто от сушени домати, фъстъчено масло и конфитюр, тахан и мед…
– Ако обичате кафето си с мляко, през постите можете да си приготвяте „мляко“ от бадеми, лешници, орехи или кашу. Накиснете една чаена чаша от суровите ядки във вода за през нощта, сутринта ги изплакнете, добавете чиста вода в съотношение 2:1 и смелете в блендер или пасатор. Прецедете през фина цедка или тензух и готово! Сутрешната ви напитка ще има не само кремообразна плътност и вкус, а и фин аромат, който иначе се плаща допълнително в кафе-веригите, където идва от шишенце с изкуствена есенция. Останалата след прецеждането пулпа не изхвърляйте, а изсушете във фурната на ниска температура и добавяйте в мюсли и сладкиши.
– За ястията и сосовете, в които се добавя сметана, използвайте кокосова сметана, кокосово мляко или накиснати конопени семена.
– Ако искате да приготвите някакви печива, в които се слага яйце, заменете го със семена от чия. Една супена лъжица чия, накисната във вода за 30 минути, замества едно яйце в тестото.
– Кюфтета можете да си приготвите от всякакви зеленчуци и варива – пържени или печени на фурна. Класика са картофените и спаначените, но чудесни стават кюфтенцата от тиквички, от коприва, от леща, от нахут, от боб, от елда и дори от овесени ядки. С правилната комбинация от подправки може дори да излъжете някой месоядец, че яде „истински“ кюфтета.
– Не се страхувайте да експериментирате с нови съставки и рецепти от чуждестранни кухни – постите са време на ограничения, но ако еднообразието ви омръзне, има по-голяма опасност да се откажете по средата.
За да не ви спипат пролетните вируси и настинки, докато постите, подсилете имунитета с мед и други природни средства. Някои билки, като например белия трън и глухарчето , са мощни помощници в пречистването на организма, подпомагат храносмилателната система, черния дроб и бъбреците, които отговарят за елиминирането на токсините и ненужните вещества от тялото.
За да преживеете пълната полза от постите, влизайте в тях с готовност на ума и духа, с ведра настройка и подготовка за работа над себе си.
Разговаряйте със свещеника във вашия храм относно поста и причастието – той е вашият духовен наставник и водач по пътя на вярата. Преди да започнете да постите, консултирайте се и с вашия лекар, за да сте сигурни, че духовното ви израстване няма да бъде за сметка на физическото здраве. С правилен подход ще постигнете пречистване както на ума, така и на тялото.